A do të kërcënojë prania e MEK-ut stabilitetin e zymtë të Shqipërisë?

Frida Ghitis, Worlds Politics Review

Mund të duket si një artikull i pakëndshëm në mes të lajmeve të shumta. Por fjala se avokati i presidentit Donald Trump, Rudy Giuliani, mori pjesë në mbledhjen vjetore të një grupi kundërshtues iranian në bazën e saj të pamundur në Shqipëri, duhet të ngrejë pyëtje për shumë arsye, jo pak prej të cilave janë shqetësime për demokracinë e trazuar dhe të brishtë të Shqipërisë. Nëse Shqipëria tani është tërhequr papritur në një prej konflikteve më të rrezikshme gjeopolitike të sotme – ajo që vë Iranin kundër Shteteve të Bashkuara, Arabisë Saudite dhe shteteve të tjera të Gjirit – koha nuk mund të ishte më e keqe. Vendi është në mes të një krize politike të lulëzuar, që herë pas here ka qenë e dhunshme dhe rezultati i të cilit është ende i pasigurt. Një anëtar i NATO-s, Shqipëria gjithashtu po përpiqet pa sukses për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian për vite me radhë; trazirat e tanishme vendase e bëjnë këtë qëllim edhe më të largët. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, kriza e Shqipërisë e ka kthyer atë në një objektiv për aktorët keqdashës që kërkojnë të përfitojnë nga një komb i hutuar dhe i ndarë. Giuliani, së bashku me disa figura të tjera të shquara, përfshirë ish-senatorin amerikan Joe Lieberman dhe deputetin britanik konservator, Matthew Offord, morën pjesë në konferencën vjetore, “Irani i Lirë” të grupit të njohur ndryshe si Organizata e Popullit Mojahedin e Iranit dhe Muxhahidin-Khalq MEK. Një veshje e fshehtë e përkushtuar për përmbysjen e regjimit teokratik të Iranit, MEK shpesh përshkruhet si një kult dhe përdoret për t’u klasifikuar nga Departamenti i Shtetit si një organizatë terroriste. Tani, disa nga mbështetësit kryesorë të saj, punojnë për Trump dhe administratën e tij, e kanë vendosur Shqipërinë në mes të dosjes së Iranit. Ndoshta mbështetësja e tij e madhe është John Bolton, këshilltar i Trumpit, i cili dëshiron që MEK të qeverisë Iranin. MEK ka një histori të çuditshme dhe kontestuese. Ajo u shfaq si një organizatë islamiste-marksiste dhe milicie në Iran në vitet 1960 dhe ishte fort antiamerikane. Ajo vrau pjesëtarët e policisë së Shahut dhe luajti një rol kyç në rrëzimin e tij gjatë revolucionit të vitit 1979. Por ajo ra me autoritetet e reja islamike të Iranit pasi ata morën pushtetin dhe u larguan nga vendi në fillim të viteve 1980. Kur Iraku nën Saddam Hussein shkoi në luftë kundër Iranit, MEK-u, tani me forcë kundërshtoi Republikën Islamike, u bashkua me Bagdadin dhe përfundoi ndërtimin e një baze operacionesh në Irak afër kufirit iranian, nga i cili organizoi sulme brenda Iranit. Grupi ishte ende i fshehur në Irak kur forcat amerikane pushtuan dhe përmbysën Sadamin në vitin 2003. Ndërsa Iraku u pushtua nga kaosi, agjentët iranianë filluan të synonin MEK. Në një sulm, në vitin 2013, ata masakruan më shumë se 50 anëtarë të MEK-ut. Administrata e Obamës, e cila kishte hequr grupin nga lista e grupeve të caktuara terroriste të Departamentit të Shtetit në vitin 2012, pas një fushate lobimi të gjatë dhe të shtrenjtë në Uashington nga MEK dhe simpatizantët e saj, bënë një marrëveshje për rivendosjen e rreth 3,000 anëtarëve të MEK në Shqipëri, një vend i etur për të mbajtur lidhje të forta amerikane. Që kur u zhvendos në Shqipëri, MEK kishte marrë vetëm vëmendje të vogël ndërkombëtare. Kjo ndryshoi me administratën Trump. Shifrat kryesore të administratës kanë mbrojtur grupin, disa si mbështetës të paguar, të tjerë jashtë bindjes ideologjike. Bolton dhe Giuliani në veçanti e kanë promovuar atë si një qeveri të ligjshme në mërgim që duhet të zëvendësojë Republikën Islamike edhe pse ka pak mbështetje brenda Iranit. Vëmendja e administratës së Trump tel MEK padyshim që po tërheq vëmendjen e Teheranit në një moment politik të rrezikshëm në Shqipëri.

Kriza politike në Shqipëri

Qeveria shqiptare u zhyt në krizë këtë vit, kur partitë e opozitës u tërhoqën nga Parlamenti dhe kërkuan dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama, duke e akuzuar për korrupsion, manipulim zgjedhjesh dhe lidhje me krimin e organizuar. Partia Socialiste e qendrës së majtë, mban shumicën në Parlament, ndërsa opozita përbëhet nga partitë në të majtën dhe të djathtën e tij. Korrupsioni ka qenë endemik në Shqipëri që nga fundi i sundimit komunist, por Rama në përgjithësi gëzon mbështetjen e SHBA-ve dhe pjesës më të madhe të Evropës. Tensionet në Tiranë shpërthyen muajin e kaluar pasi Bild, një gazetë gjermane, zbuloi biseda nga përgjimet e prokurorëve që sugjeruan se Rama dhe Partia Socialiste po komplotonin me grupe kriminale për të manipuluar zgjedhjet në vitin 2016. Rama dhe partia e tij mohojnë çdo keq bërje. Por kundërshtarët e tyre dolën në rrugë. Pasuan beteja të ngulitura, me protestuesit që hidhnin kokteje Molotov dhe policët që reagonin. Situata u përkeqësua kur opozita deklaroi se do të bojkotojë zgjedhjet lokale të qershorit. Presidenti Ilir Meta më pas njoftoi se ishte duke anuluar votën dhe duke e ripërpiluar atë për tetor; pa opozitën, pasi zgjedhjet nuk do të ishin demokratike. Partia qeverisëse e Ramës, megjithatë, nuk pranoi të pranonte masën e presidentit dhe tha se do të niste procedurat e fajësisë kundër tij për të. Pastaj shkoi përpara me fletëvotimin. Pjesëmarrja, nuk ishte çudi, ishte e vogël. Me fituesit e zgjedhjeve të gatshëm për të marrë postet e tyre të reja në të gjithë vendin, disa krye bashkiakë që largoheshin refuzuan të heqin dorë nga zyrat e tyre. Skena politike mbetet e trazuar, plot tension dhe komplot. Meta ka akuzuar Ramën se është një mjet i “shtetit të thellë”, duke punuar me filantropin miliarder Xhorxh Soros për të destabilizuar Shqipërinë dhe për të krijuar një “diktaturë” që përfshin Shqipërinë dhe Kosovën, “duke u shërbyer agjendave të fshehta”. Populli shqiptar i tha një intervistuesi, nuk duan të jenë një “koloni në robëri të pastrimit të parave dhe krimit të organizuar”. Në vend të kësaj, ata duan të jenë pjesë e perëndimit”, t’i bashkohen NATO-s dhe Bashkimit Evropian”.

Afati përfundon për Shqipërinë

Në tetor, Këshilli Evropian do të marrë një vendim për fillimin formal të bisedimeve të pranimit me Shqipërinë. Betejat në rrugë, thirrjet për emrin dhe teoritë e konspiracionit, të gjitha mbështesin pikëpamjet e skeptikëve që thonë se demokracia e Shqipërisë nuk është e pjekur apo e qëndrueshme për t’u bashkuar me BE-në. Sikur kjo të mos ishte mjaft e keqe, problemet me Iranin mund të shpërthenin mbi kompleksin e MEK-ut në fshatrat e Shqipërisë, duke ngritur rrezikun e ndërhyrjes iraniane. Irani mori njoftim për tubimin që Giuliani dhe të tjerët ndoqën në Shqipëri këtë javë, me mediat e saj të mbështetura nga shteti që ndëshkonin Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore për të anashkaluar atë që ajo e quan një organizatë terroriste. Irani ka një rekord të vendosur të gjuetisë dhe vrasjes së disidentëve në të gjithë Lindjen e Mesme dhe Evropën. Qëllimi i MEK-ut mbetet përmbysja e regjimit iranian, megjithëse tani ajo thotë se i është nënshtruar dhunës. Rritja e dukshmërisë së grupit në mes të rrëzimit të administratës së Trump me Iranin mund ta bënte Shqipërinë më të prekshëm se kurrë për ndërhyrjen e jashtme. Potenciali për një krizë të re në Evropë dhe brenda NATO-s, në qendër të Shqipërisë në të gjitha vendet, është shumë real.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet