A do të anëtarësohet ndonjëherë Ballkani Perëndimor në BE?

Toni Fabijançiç 

Një thënie e vjetër në politikë është se nëse mund të merrni një pëlqim unanim, mund të bëni që dielli të lind në perëndim. Askund nuk duket se kjo është më e saktë sesa në Ballkan, veçanërisht gjatë negociatave të pranimit të anëtarësimit me Bashkimin Evropian. Politikanët në Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi, Mal të Zi, Maqedoni e Veriut, Kosovë dhe Shqipëri, njerëzit që ata qeverisin, dhe BE fuqitë që mbikëqyrin procesin, nuk mund të bien dakord për kornizën e duhur kohore apo edhe fizibilitetin thelbësor të projektit. Kombet e Ballkanit Perëndimor nuk do të kënaqin BE e cila kërkon në çdo kohë sa më shpejt, as nuk do të gjejnë një ilaç për të gjitha problemet e tyre ekonomike, sociale dhe politike pasi ta realizojnë atë, siç tregon përvoja e Kroacisë.

Serbia është afër pjesës së përparme të paketës kur bëhet fjalë për pranimin. Asaj iu dha statusi i kandidatit në Mars 2012 dhe filloi negociatat zyrtare dy vjet më vonë. Sidoqoftë, marrëdhëniet e tensionuara me Kosovën do të problematizojnë hyrjen e saj në BE dhe ndoshta do ta vonojë atë përtej datës së caktuar të vitit 2025. Çdo numër i ngjarjeve të paparashikuara mund të prishë procesin. Tashmë ka ndodhur. Politikani i moderuar serb i Kosovës Oliver Ivanoviç u qëllua për vdekje jashtë zyrës së tij në Mitrovicën e Veriut vitin e kaluar. Ai mori gjashtë plumba për të mos prekur një linjë më të fortë serbe (për shembull, ai kishte shprehur mbështetje për një Kosovë të pavarur dhe kishte bërë deklarata që kundërshtonin krimin e organizuar). I gjithë incidenti është ajo që BE nuk dëshiron të merret me atë që nuk mund të kontrollojë kurrë.

Zgjerimi i BE-së

Shembull i qëndrimit të BE-së për Ballkanin është deklarata e Johannes Hahn, komisioneri për Politikat për Zgjerimin dhe Fqinjët të BE, tha se ishte e rëndësishme “eksportimi i stabilitetit në rajon sesa importimi i paqëndrueshmërisë në BE”. Procesi me Serbinë, Kosovën dhe BE është se çdo marrëveshje që përfshin një shkëmbim të territorit apo edhe, që e di, një ditë, njohjen e Kosovës si shtet të pavarur, është si të shesësh shpirtin e Serbisë. Dhe pse duhet ta bëjnë serbët? Shumë serbë besojnë se ka lidhje të thella historike dhe “shpirtërore” me Kosovën, dhe këto nuk mund të lihen mënjanë për shkak të presioneve nga burokratët evropianë ose për shkak të karotës së përparimit ekonomik. Rusofilia serbe, ose të paktën lidhjet kulturore, fetare dhe gjuhësore me “vëllain e madh Rus” e jo me Evropën perëndimore, është një arsye tjetër për rezistencën e një afrimi me BE.

Nacionalizmi serb

Nga ana tjetër, kushtet e vendosura në Serbi për anëtarësimin e BE, mund të kenë disa pasoja pozitive. Ish zv/ kryeministri i Serbisë dhe i dënuari për krime lufte, Vojislav Seselj, është ende ulur si deputet në parlamentin serb, përkundër një ligji që ndalon ministrat të shërbejnë nëse dënohen me burg prej gjashtë muaj ose më shumë. Aderimi i shtetit të së drejtës është një gur themeli i pranimit në BE, kështu që situata e Seseljit është një rast provë për zyrtarët serbë që të respektojnë frymën e kërkesave të BE në atë front. Fakti që nuk ka ndodhur ende sinjalizon ndarje në Serbi në lidhje me procesin e BE dhe për vetë historinë e vendit. Nacionalizmi serb, që çoi në situata si ai i Seseljit, nuk do të zhduket vetëm sepse BE nuk dëshiron, as nuk mundet. Për shembull, në nëntor të vitit të kaluar, djali i gjeneralit serb boshnjak Ratko Mladiç përmendi babanë e tij në burg, i cili po vuan dënimin me burgim të përjetshëm për krime lufte dhe gjenocid, gjatë një shfaqje në mëngjes në televizionin serb. Kjo ishte për duartrokitjet e audiencës, e cila përfshinte Seselj. Djali i Mladiç vendosi telefonin në altoparlant, dhe Mladiç i tha Seselj të humbiste ca peshë dhe rikujtoi lojërat e tyre të shahut ndërsa ishte i mbyllur. Fakti që thirrja u zhvillua në një stacion privat është një lloj kalimi i shpendit në BE për pritjet e saj për një media të lirë dhe të hapur në Serbi (në krahasim me atë shtetëror). Nëse BE dëshiron një shtyp të lirë, ja ku është.

Toleranca etnike dhe raciale

Bosnje dhe Hercegovina pretendon të jetë një kandidat potencial për në BE. Ndarja e vendit në sektorët serbë dhe myslimanë/kroatë në thelb ngërthen ndarjen etnike dhe çon në njerëz të fortë si serbi Milorad Dodik duke shkaktuar një mosmarrëveshje politike. Serbët nuk janë të vetmit trimërues në Bosnje. Në prill të vitit të kaluar, përkrahësit e kriminelit të dënuar të luftës Atif Dudakoviç protestuan kundër arrestimit të tij në rrugë. Gjenerali mysliman u mbështet nga ministri i çështjeve të veteranëve në rrethin e Sarajevës, Muharem Fiso, i cili tha: “Pas një beteje të nderuar, ne kemi jetuar të shohim ditën kur duhet të mbrojmë nderin e gjeneralëve tanë.” Ne kemi dëgjuar të gjitha këto më parë. Të njëjtat fjalë mund të viheshin në gojën e mbështetësve të gjeneralit kroat Ante Gotovina pas arrestimit të tij për pjesën e tij në ofensivën Oluja në 1995 (për të cilën, nga rruga, ai u lirua në apel). Duhet të ketë elementë në BE që zhvillojnë bisedimet e pranimit që nuk dinë asgjë nga kjo dhe që nuk do të ndryshojnë kurrë. Dhe pyes veten nëse ka ankth brenda BE-së vetvetiu, jo vetëm për kombet perëndimore të Ballkanit në fjalë, por edhe për vlerën dhe natyrën e ndryshimit si koncept. Nëse ekziston një ankth tek disa kombe të Ballkanit Perëndimor për njerëzit e tyre të etnive dhe besimeve të ndryshme të detyruara të bashkohen dhe të tolerojnë njëri-tjetrin, unë dyshoj se ka një ankth të ngjashëm në BE në lidhje me qëndrimet “të ndryshme” ideologjike ose politike në lidhje me ndryshimin (dhe ato më pak të pranueshme nga këndvështrimi i BE) që do të shoqëronin në mënyrë të pashmangshme anëtarësimin e disa vendeve të Ballkanit.

Rusia dhe Kina

Është një problem tjetër. Më gjatë duhet që Ballkani perëndimor të bashkohet me BE dhe sa më të rrepta bllokimet e rrugëve, aq më shumë hapet dera për Rusinë dhe Kinën për të fituar një terren në rajon. Korporata Rrugore dhe Ura e Kinës është në proces të ndërtimit të rrugëve, urave dhe një parku industrial në Serbi, si dhe një autostradë nga Serbia në brigjet e Adriatikut të Malit të Zi. Mali i Zi, mbase jo me mençuri, ka marrë hua nga Kina 809 milion euro (890 milion dollarë) për të ndërtuar 40 kilometrat e para. Këto para mbulojnë vetëm 85 për qind të seksionit të parë. Rezultati për Malin e Zi është borxhi në qiell, taksat më të larta, ngrirja e pjesshme e pagave të sektorit publik dhe një borxh kombëtar që pritet të arrijë 80 për qind të PBB-së. E megjithatë, edhe nëse Mali i Zi dhe vendet e tjera të Ballkanit bashkohen së shpejti me BE-në, ata do të zbulojnë se një eksod i rinisë së tyre që mund të pasojë si në Kroaci. Një ikje e tillë e popullsisë është më vështirë se pozitive për çdo vend që lëviz në të ardhmen.

*Profesor i asociuar për gjuhën angleze në Grenfell Campus, Universiteti Memorial i Neëfoundland. Ai është autori i dy librave, Kroacia: Udhëtime në një vend të pazbuluar dhe Bosnje: Në Gjurmët e Gavrilo Princip, si dhe artikuj të shumtë studiues, ese dhe histori. Pikëpamjet dhe mendimet e shprehura këtu janë të autorit dhe nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pozicionin editorial të The Globe Post. Përshtati në shqip Erjon Dervishi

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet