8000 burra të ekzekutuar / Mbushen 23 vjet nga masakra e Srebrenicës

Foto 1 nga 11 Pas Para

Në Bosnje dhe Hercegovinë shënohet sot 23-vjetori i Masakrës së Srebrenicës. Në këtë qytet, më 1995, forcat serbe vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë.

Masakra u cilësua si akti më i keq i gjenocidit në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Srebrenica ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara, por ruhej vetëm nga një numër i vogël i paqeruajtësve holandezë, që nuk qenë në gjendje t’i mbrojnë civilët e strehuar atje.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet