×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

8 Marsi nuk është festë!

Silvana BEGAJ

8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festojmë në një vend ku; kur një burrë jep opinionin e tij quhet BURRË dhe kur një femër jep opinionin e saj etiketohet si e PAMORALSHME.

8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festojmë kur humbin jetën minimalisht dy gra, vajza, nëna në muaj, të vrara nga heshtja jonë.

Në tingujt e muzikës që dëgjoni për 8 Mars a ju vjen ndonjëherë nëpër mend se pikërisht në ato momente gra dhe vajza po dhunohen dhe nuk kanë ku të gjejnë zgjidhje? Më lini tju kujtoj se pjesa më e madhe e grave të vrara ishin me urdhër mbrojtje!

Ndoshta po festoni për ato gra dhe vajza në zonat rurale që i martojnë sa hap e mbyll sytë dhe nuk i lejojnë të marrin një profesion apo të edukohen duke i lënë kështu gjithë jetën të varur nga një burrë?!

Po, ju jeni ndryshe! Keni luksin të festoni sot. Nuk jeni si ato të zonave rurale. Keni një punë. E drejtë! Me lejoni tju pyes: A keni arritur dot sa një burrë? A paguheni sa një burrë? A keni të drejtë vendimarrjeje? A iu shikojnë si kukull që patjetër pas krahëve tuaj qëndron një burrë i fuqishëm që të mbështet?

Sot, po festoni 8 Marsin! Besoj se i thoni njëra tjetrës sa të bukura jeni bërë. Sigurisht, bukuria në këtë vend maskilist është detyrim. Prandaj, femrat komplesohen për pamjen e tyre duke u bërë si kopje të njëra tjetrës. Pasqyrat nuk i harroni pa i marr me vete në cantë! Unë e di! Bukuria është detyrim!

Se në këtë vend maskilist, patriarkal pasi festohet me forcë, eufori deri në dalldi 8 Marsi për një arsye që nuk e dinë, shkojnë në shtëpi dhe vazhdojnë jetën ashtu sic e kishin. Por, mbi të gjitha porosisin vajzat e tyre me këshillat e vyera si: Pusho dhe Duro! Burri është burrë! Edhe nëse po vdesin cdo ditë nga pak nga shtypja duhet të durojnë. Është sakrifica për të mbajtur familjen.

O zot c´ofendim të hedhësh valle në këtë ditë kur akoma vajzat i rrisin me fjalët: Ku di ti, kush të pyeti ty, jeta jote është burri, ctë vendosi burri, vëllai, babai!

8 Marsi këtë vit është njollosur me gjakun e Lumturie B., Klarita I., Diana V., Kristina B., Liljana B., Dorina A., Irvana H., Violeta G., e shumë vajzave dhe grave të tjera të vrara brenda këtij viti nga maskilizmi i shoqërisë tonë dhe nga mentaliteti patriarkal me të cilin jemi rritur duke e pranuar kështu si të natyrshëm dhe normal. 8 Marsi i vitit që shkoi u njollos me gra dhe vajza të tjera, e sa të ketë 8 Mars të njollosur unë nuk mund të festoj!

8 Marsi këtë vit është njollosur me rritjen dhe zgjerimin e prostitucionit për nevoja jetike, mbijetese. Gra dhe vajza që shesin trupin e tyre për një bukë dhe një kile domate. E, sa të ketë ndodhi të tilla unë 8 Marsin nuk e quaj festë!

E nëse në botë 8 Marsi është ditë proteste sepse nuk është arritur akoma barazia gjinore, në Shqipëri me këto rekorde vrasjesh dhe dhunimesh duhet të jetë ditë reflektimi dhe ndryshimi.

Por, unë do të flas të vërtetën sa të kem zë! Do flas e do ulëras sa të kem fuqi që të shpojë veshët e shurdhëve!

Do flas e do ulëras sa të kem zë përsëri dhe nuk do pyes se kush do ma lejojë! Pyetja është kush do mundet të më ndalojë?

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. idriz gashi says:

    Pra keto behen kus ska qeveri qe punon per shtet,por qeveri qe punon per hajni e mashtimePrandaj duhet hapur syte sa nuk eshte berevon qe te ndryshohet qeverisja ne shqipni dhe te vijn intelektual,e atdhedashes te drejtojn shteti e popullin.Duhet te vin qeveritar qe nuk e korruptojn shtetin e popullinqe e mbrojn shtetin dhe kombin dhe qe nuk shesin interesat e shtetin per tu pasuruar.

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

Publikuar më 27.06.2022
Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me m...

Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me makinë. Klaudia Xhaferaj është nëna që humbi jetën bashkë me të birin mesditën e sotme në Berat. Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe përfundoi në lumin Osum.

Lexo më shumë

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Publikuar më 27.06.2022
Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina ...

Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe ra në lum. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën urbane “Antipatrea”, pranë vendit të quajtur “Ura e re”. Sipas policisë, K. Xh., duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumë. […]

Lexo më shumë

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

Publikuar më 27.06.2022
Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambro...

Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura, duke i lënë ato të ngrodhin. Pamjet e siguruara nga “Shekulli” tregojnë të ashtuquajturin vendstrehim të qenve të rrugës në periferi të qytetit. Dhjetra prej tyre, të lidhur me zinxhirë, mbahen në diell pa ushqim, derisa të japin shpirt. E njëjta pamje ishte mëse një vit […]

Lexo më shumë

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Publikuar më 27.06.2022
Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku nj...

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku një makinë ka përfunduar në lumë.  Mësohet se ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Ura e Goricës, ndërsa brenda automjetit në momentin e aksidentit ndodhej një grua së bashku me fëmijën e saj të mitur 6 vjeç, të cilët fatkeqësisht kanë humbur jetën. Njoftimi […]

Lexo më shumë

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Publikuar më 27.06.2022
Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e buj...

Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e bujshme, ku pesë të dyshuar kanë masakruar një 42-vjeçar grek në një lokal në Athinë. Arrestimet janë kryer sot në mëngjes, ku në pranga ka rënë një grek dhe një i huaj 24-vjeçar. 42-vjeçari u dhunua për vdekje të dielën nga pesë persona, që sipas raportimeve ishin […]

Lexo më shumë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Publikuar më 27.06.2022
Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini d...

Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini dhe për qëndrimin e tij prokosovar. Ai ka thënë se në librin e tij, kishte shkruar për masakrat që kishin ndodhur në Kosovë nga shteti serb dhe se nuk pret rregullim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, përderisa në krye të shtetit të Serbisë është Presidenti Aleksandar Vuçiqi. “Nga Dritarja […]

Lexo më shumë

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Publikuar më 27.06.2022
Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vij...

Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vijoi edhe këtë vit si një akt solidariteti njerëzor, duke ju bashkuar sloganit të Ditës Botërore të Dhurimit të gjakut 2022  “Bashkoni përpjekjet dhe shpëtoni jetë”! Kryeministri Rama një dhurues i rregullt i gjakut prej thuajse dy dekadash ishte i pari që dhuroi sot gjak në ndihmë […]

Lexo më shumë

Zjarri në Sazan, ministri Peleshi ia lë përgjegjësinë bashkisë së Vlorës: Zjarrfikëset nuk i kemi ne

Zjarri në Sazan, ministri Peleshi ia lë përgjegjësinë bashkisë së Vlorës: Zjarrfikëset nuk i kemi ne

Publikuar më 27.06.2022
Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e cilësoi një zjarr pothua...

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e cilësoi një zjarr pothuajse serioz flakët që pushtuan për katër ditë me radhë ishullin e Sazanit. Gjatë debatit në Komision me deputetin e PD Ferdinant Xhaferaj, Peleshi u shpreh se çështja e zjarrit në Sazan është bërë sikur të ishte bërë nami. “Ne kemi pasur një zjarr pothuajse serioz në […]

Lexo më shumë