×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

8 efektet pozitive të kafesë te trupi i njeriut

Konsumimi i kafesë ka një sërë efektesh pozitive në trupin e njeriut.

Kafeina përmban gjithashtu antioksidantë dhe substanca të tjera aktive që mund të reduktojnë inflamacionet e brendshme dhe të mbrojnë nga sëmundjet.

Konsumimi i tepërt i kafesë mund të shkaktojë edhe efekte negative, por do të përqendrohemi tek ato pozitive.

Mund të rrisë jetëgjatësinë

Hulumtimet e fundit kanë zbuluar se konsumuesit e kafes kanë më pak gjasa të vdesin nga disa nga shkaqet kryesore të vdekjeve në gra: sëmundjet koronare të zemrës, goditjeve në tru, diabeti dhe sëmundjet e veshkave, transmeton Class.

Bën që trupi juaj ta përpunojë më mirë glukozën (apo sheqerin)

Kjo është teoria pas studimeve që nxorën që njerëzit që pijnë më shumë kafe kanë më pak gjasa të preken nga tipi 2 i diabetit.

Ulet mundësia që të zhvilloni insufiçiencë kardiake

Dy filxhanë kafe në ditë mund t’ju ndihmojë të ruheni nga insufiçienca kardiake, kur një zemër e dobësuar ka vështirësi të pompojë mjaftueshëm gjak për trupin.

Ulet mundësia të prekeni nga sëmundja e Parkinsonit

Kafeina jo vetëm që lidhet me një shans më të ulët për të zhvilluar sëmundjen e Parkinsonit por mund të ndihmojë gjithashtu ata persona që janë të prekur që të kontrollojnë më mirë lëvizjet e tyre.

Mëlçia juaj do ju falënderojë

Si kafja e dekafeinuar dhe ajo e zakonshmja ndikojnë pozitivisht për mëlçinë tuaj. Studimet tregojnë se konsumuesit e kafesë kanë më shumë mundësi t’i kenë nivelet e enzimave të mëlçisë në një shkallë më të shëndetshme se sa ata që nuk konsumojnë kafe.

Do të keni ADN më të fortë

Kafeja e pjekur e errët ul thyerjet e fijeve të AND, që ndodhin në mënyrë rë natyrshme por që mund të çojë në zhvillimin e kancereve apo tumoreve nëse nuk riparohet nga qelizat.

Ulen mundësitë që të prekeni i nga kanceri i kolonit

Një në 23 gra zhvillojnë kancer të kolonit. Por studiuesit kanë zbuluar se konsumuesit e kafesë kishin 26 përqind më pak gjasa që kjo të ndodhte.

Ulet rreziku që të prekeni nga sëmundja e Alzheimerit.

Gati dy të tretat e amerikanëve që jetojnë me Alzheimer janë gra. Por kafeina në dy filxhana kafeje mund të sigurojë një mbrojtje të rëndësishme kundër zhvillimit të kësaj sëmundjeje.

Në fakt, studiuesit kanë zbuluar se gratë e moshës 65 vjeç dhe më shumë që pijnë dy deri në tre filxhanë kafeje në ditë kishin më pak gjasa të zhvillonin demencë në përgjithësi.

Por pavarësisht këtyre përfitimeve shëndetësore që sjell konsumimi i kafesë duhet të tregoni shumë kujdes me sasinë që konsumoni dhe mos ta merrni atë në sasi të tepërt. Konsumimi i tepërt i kafesë mund të shkaktojë: Rrahje të shpejta të zemrës. Tension të rritut të gjakut, ankth, vështirësi për të fjetur.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative: E vërteta mbi rrezikshmërinë e Covid-19

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative: E vërteta mbi rrezikshmërinë e Covid-19

Publikuar më 21.09.2020
Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike ...

Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve nuk u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullisht teza të tilla, herë nga më të çuditshmet, herë teza që duken të kuptueshme të paraqitura nga teoricienë konspirativë, apo ata që mendojnë kundër dhe kundërshtarët […]

Lexo më shumë

“Vitamina D është zgjidhja”, mjeku: Mund të ulë infektimin nga koronavirus me 54%

“Vitamina D është zgjidhja”, mjeku: Mund të ulë infektimin nga koronavirus me 54%

Publikuar më 20.09.2020
Të gjithë njerëzit në botë frikësohen se mos infektohen me k...

Të gjithë njerëzit në botë frikësohen se mos infektohen me koronavirus, pas rasteve të shumta të zbuluara, sidomos në fillim të pandemisë, ndërsa edhe të tjera personalitete zbuluan se mund të ketë një valë të dytë të Covid-19. Ndoshta nuk duhet të presim ndonjë mrekulli për të ulur rrezikun që paraqet Covid, por “ilaçi” është […]

Lexo më shumë

“Kam parë luanë dhe majmunë në shtëpi”, zbulohen shenjat e koronavirusit në trurin e njeriut

“Kam parë luanë dhe majmunë në shtëpi”, zbulohen shenjat e koronavirusit në trurin e njeriut

Publikuar më 17.09.2020
Disa persona që infektohen me koronavirus kanë treguar shenj...

Disa persona që infektohen me koronavirus kanë treguar shenjat që shfaq sëmundja tek truri. Shkencëtarët janë të shqetësuar dhe po punojnë për të kuptuar arsyen. Një grua rreth 50 vjeçe betohej se kishte parë luanë dhe majmunë në shtëpinë e saj. Ajo bëhej çdo ditë më e çorientuar dhe agresive ndaj të tjerëve dhe ishte […]

Lexo më shumë

“Jemi ende në fillim të pandemisë”, OBSH reagon për situatën serioze të COVID-19

“Jemi ende në fillim të pandemisë”, OBSH reagon për situatën serioze të COVID-19

Publikuar më 16.09.2020
Deri tani, pandemia e COVID-19 ka marrë të paktën jetën e 93...

Deri tani, pandemia e COVID-19 ka marrë të paktën jetën e 933,280 njerëzve në të gjithë botën dhe që nga fundi i dhjetorit dhe pothuajse janë diagnostikuar 29.5 milionë raste të infeksioneve. Shtetet e Bashkuara janë vendet që kanë pësuar më së shumti dëme nga koronavirusi, me 195,765 vdekje dhe që nga Brazili përsa i […]

Lexo më shumë

Prek fëmijët që kalojën koronavirusin, kjo sëmundje misterioze është më e rrezikshme nga se mendonim

Prek fëmijët që kalojën koronavirusin, kjo sëmundje misterioze është më e rrezikshme nga se mendonim

Publikuar më 14.09.2020
Pas infektimit me koronavirus dhe fitimit të betejës me viru...

Pas infektimit me koronavirus dhe fitimit të betejës me virusin, trupit i duhet kohë për të pushuar, për të rifituar forcën dhe shëndetin e tij. Fatkeqësisht, për disa fëmijë, kjo nuk ndodh. Qindra fëmijë në planet janë diagnostikuar me një sëmundje misterioze, të re të quajtur sindroma inflamatore multi-sistem te fëmijët (MIS-C ose, siç e […]

Lexo më shumë

COVID-19 në botë/ OBSH raporton rekord infeksonesh, në 24 orët e fundit

COVID-19 në botë/ OBSH raporton rekord infeksonesh, në 24 orët e fundit

Publikuar më 14.09.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar një...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar një rritje rekord një-ditore të numrit të infeksioneve të reja me koronavirus. OBSH ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë botë janë regjistruar 307.930 të infektuar. Po ashtu OBSH ka bërë të ditur se së fundmi në rang global janë regjistruar më […]

Lexo më shumë

Rusia: Mbi 1 miliard njerëz do të marrin vaksinën anti-COVID!

Rusia: Mbi 1 miliard njerëz do të marrin vaksinën anti-COVID!

Publikuar më 12.09.2020
Më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën do të vaks...

Më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën do të vaksinohen kundër koronavirusit me vaksinën ruse “Sputnik V” në periudhën 2020-21, sipas Fondit Rus për Investime Direkte. RDIF vëren gjithashtu interes për vaksinën ruse në më shumë se 30 vende, ku jeton më shumë se gjysma e popullsisë së botës, raporton Tass. Midis […]

Lexo më shumë

Zbulimi/ Brenda trupit të njeriut, gjejnë molekulën që bllokon COVID-19

Zbulimi/ Brenda trupit të njeriut, gjejnë molekulën që bllokon COVID-19

Publikuar më 12.09.2020
Bota, duke qenë në pritje të një vaksine për të parandaluar ...

Bota, duke qenë në pritje të një vaksine për të parandaluar COVID-19, është e angazhuar në kërkimin e metodave më të shpejta diagnostike dhe ilaçeve të mundshme që mund të kurojnë sëmundjen vdekjeprurëse që po kërcënon botën. Sakaq, edhe Italia është një nga vendet që po kontribon që të gjejë një zgjidhje për të luftuar COVID-19. […]

Lexo më shumë