×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

756 viktima në Itali në 24 orët e fundit!

Kanë dalë të dhënat e fundit nga vdekjet si pasojë e COVID-19 në Itali. Janë 765 viktima vetëm në 24 orët e fundit. Që nga fillimi i kësaj e deri më sot numri i përgjithshëm i viktimave është 10779. Personat e prekur nga COVID-19 kanë shkuar në 97 689 pasi vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 4217 raste të reja.

Numri i pacientë pacientë të shëruar është 13 030 dhe 3906 pacientë po kurohen në terapi intensive.

Përsa i përket, Lombardisë,  numri i personave të infektuar është 41 007 e 6360 janë viktimat, ku vetëm sot janë shtuar 1592 pacientë të prekur dhe numri i viktimave në 24 orët e fundit është 416. Sakaq, në rajonin e Lazios, numri i të infektuarve është 2706 dhe i viktimave 136.

Italia po kap shifrën e 100 mijë të prekurve teksa viktimat tashmë janë gati 11 mijë. Vendi me të gjitha gjasat do të qëndrojë i izoluar deri në 18 prill me masa rigoroze.

Po ashtu Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka lëvruar fondin prej 400 milionë euro për komunat për të ndihmuar familjet në nevojë.

“Nuk do lëmë askënd vetëm  dhe do ndihmojmë ata që kanë nevojë në këtë moment”, është shprehur Conte.

400 milionë eurot e lëvruar nga qeveria italine do të jenë vetëm për emergjence ushqimore.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Je e zbehtë, nuk t’i ndjej rrahjet e zemrës”/ I riu rus ‘vret’ të fejuarën e tij shtatzënë live në YouTube (Video)

“Je e zbehtë, nuk t’i ndjej rrahjet e zemrës”/ I riu rus ‘vret’ të fejuarën e tij shtatzënë live në YouTube (Video)

Publikuar më 03.12.2020
Një shtetas rus u arrestua pas një transmetimi të drejtpërdr...

Një shtetas rus u arrestua pas një transmetimi të drejtpërdrejtë në të cilin vdiq e dashura e tij shtatzënë pasi ai u pagua për ta nënshtruar atë ndaj abuzimit mizor. I kritikuar nga audienca e tij në internet, Stas Reeflay dyshohet se e detyroi Valentina Grigoryeva të dilte në një ballkon në një mot nën […]

Lexo më shumë

Italia preket nga tragjedia/ 992 të vdekur si pasojë e virusit

Italia preket nga tragjedia/ 992 të vdekur si pasojë e virusit

Publikuar më 03.12.2020
Italia raportoi një rekord prej 993 vdekjesh të lidhura me k...

Italia raportoi një rekord prej 993 vdekjesh të lidhura me koronavirusin të enjten, ndaj atyre 684 të mërkurën dhe 23,225 infeksione të reja, krahasuar me 20,709 një ditë më parë, tha ministria e shëndetësisë. Numri rekord i mëparshëm i vdekjeve të regjistruara në një ditë të vetme ishte 919 më 27 Mars, në kulmin e […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqje politikani hungarez pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit

Jep dorëheqje politikani hungarez pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit

Publikuar më 03.12.2020
Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në push...

Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur një ditë pasi ai […]

Lexo më shumë

“Nuk mund të tolerojmë më”/ Italia shpall masat e reja, nga dita e Premte çdo gjë ndryshon, vaksina nuk do të jetë me detyrim

“Nuk mund të tolerojmë më”/ Italia shpall masat e reja, nga dita e Premte çdo gjë ndryshon, vaksina nuk do të jetë me detyrim

Publikuar më 03.12.2020
Italia do të miratojë masa të reja bllokimi që nga e premtja...

Italia do të miratojë masa të reja bllokimi që nga e premtja, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza të mërkurën. Ministri gjithashtu paraqiti një plan vaksinimi, sipas të cilit vaksinat do të jenë falas, jo të detyrueshme dhe të shpërndara me ndihmën e ushtrisë. “Të dhënat tregojnë se kufizimet funksionuan dhe rezultatet e para mund […]

Lexo më shumë

Për herë të parë në histori/ Kina lë mbrapa SHBA-në si parnteri më i madh tregtar i Bashkimit Europian

Për herë të parë në histori/ Kina lë mbrapa SHBA-në si parnteri më i madh tregtar i Bashkimit Europian

Publikuar më 03.12.2020
Kina kaloi Shtetet e Bashkuara në tremujorin e tretë duke u ...

Kina kaloi Shtetet e Bashkuara në tremujorin e tretë duke u bërë partneri më i madh tregtar i Bashkimit Evropian, pasi pandemia Covid-19 goditi SHBA-në, ndërsa aktiviteti kinez u rrit ndjeshëm. Gjatë nëntë muajve të parë të vitit 2020, tregtia midis BE-së dhe Kinës arriti në 425.5 miliardë €, ndërsa tregtia midis BE-së dhe Shteteve […]

Lexo më shumë

“Kemi çdo ditë shumë viktima”/ Gjermania zgjat kufizimet deri në 10 Janar 2021

“Kemi çdo ditë shumë viktima”/ Gjermania zgjat kufizimet deri në 10 Janar 2021

Publikuar më 03.12.2020
Gjermania do të zgjasë kufizimet e saj në jetën e përditshme...

Gjermania do të zgjasë kufizimet e saj në jetën e përditshme që synojnë ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit deri në 10 janar, tha Kancelarja Angela Merkel pas bisedimeve me udhëheqësit rajonalë. “Incidenca po bie në disa shtete federale, por për fat të keq ajo është ende në rritje në disa”, tha Merkel të mërkurën vonë. […]

Lexo më shumë

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 02.12.2020
Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në ...

Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë. Viktimat janë 684. Incidenca e njerëzve të rinj që kanë rezultuar pozitivë për Covid ra në 10% krahasuar me numrin e shtupave të kryera në 24 orët e fundit. Konkretisht, shtupat në 24 orët […]

Lexo më shumë

Testimi dhe karantinimi i udhëtarëve që vijnë me avion nuk është ‘efektive’ paralajmërojnë udhëzimet e reja të BE-së

Testimi dhe karantinimi i udhëtarëve që vijnë me avion nuk është ‘efektive’ paralajmërojnë udhëzimet e reja të BE-së

Publikuar më 02.12.2020
Vendosja e karantinave ose testimit sistematik mbi udhëtarët...

Vendosja e karantinave ose testimit sistematik mbi udhëtarët nuk është një “masë efektive e shëndetit publik” për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit, sipas udhëzimeve evropiane për masat shëndetësore në udhëtimet ajrore të publikuara të mërkurën. Në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, shumë vende evropiane u kërkojnë udhëtarëve të ardhur për t’u testuar […]

Lexo më shumë