×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

538 thirrje për verifikim dëmesh nga tërmeti, ja bilanci në Durrës, Krujë e Shijak

Zyra e drejtuesit Qendror të Operacioneve për Menaxhimin e Fatkeqësive Natyrore ka bërë sot një bilanc paraprak të punës në Bashkitë Durrës, Krujë, Shijak, Kurbin, Tiranë, Kamëz, Vorë dhe Lezhë.

Sikurse edhe gjatë dy ditëve të fundit, shumica dërrmuese prej 538 thirrjesh ka qenë për verifikim dëmesh në banesë. Raportohet se në Durrës janë 1963 objekte të inspektuara, 639 të pabanueshme, 88 për t’u prishur.

Ndërkaq, po në qytetin bregdetar janë dëmtuar 12 institucione arsimore,  dhe 7071 nxënës të këtyre shkollave janë transferuar në 15 shkolla të tjera pritëse

AKOMODIMI

Për sa i përket strehimit dhe akomodimit në Manzë, situata paraqitet si në vijim:

81 qytetarë janë strehuar në njësitë lëvizëse të banimit dhe po punohet edhe për strehimin në kushte më optimale 20 qytetarëve, të cilët aktualisht janë të strehuar përkohësisht në çadër.

200 çadra dimërore po ngrihen në këtë zonë për strehim të banorëve pranë shtëpisë së tyre.

Aktualisht po shpërndahen paketa ushqimore, veshje, krevate portative dhe gjithçka tjetër që nevojitet për këta qytetarë.

INSPEKTIME

6048 objekte të inspektuara gjithsej deri tani në Qarkun Durrës.

Bashkia Durrës1963 Objekte të inspektuara, 639 të pabanueshme, 88 për t’u prishur;

Bashkia Krujë2428 Objekte të inspektuara, 910 të pabanueshme, 27 për t’u prishur;

Një informacion shtesë për Bashkinë Krujë: Është kryer dje shembja me lëndë plasëse e një masivi shkëmbor, i cili ishte në rrezik shembje dhe përbënte rrezik për banesat poshtë tij.

Bashkia Shijak – 1657 Objekte të inspektuara, 901 të pabanueshme, 345 për t’u prishur;

 OBJEKTE TË SHEMBURA

43 objekte të shembura gjithsej deri tani në Qarkun Durrës

Bashkia Durrës

Janë prishur gjithsej 31 objekte nga të cilat:

2 pallate (5-katësh dhe 6-katësh) janë prishur me shpërthim të kontrolluar nga forcat xhenio të Ministrisë së Mbrojtjes)

3 hotele  (Hotel “Gostivari” 6-katësh,  Hotel “Vila Verde” 5-katësh, Hotel “Ljubjana” 5-katësh)

26 objektet e tjera kanë qenë me funksion banimi.

Aktualisht, po prisht një objekt në Durrës.

Thumanë, Bashkia Krujë;

10 objekte janë prishur gjithsej, nga të cilat:

1 Shkollë 9-vjeçare në Thumanë,  objekt 2-katësh;

2 pallate 2-katëshe;

7 pallate 5-katëshe.

Bubq, Bashkia Krujë:

2 objekte  janë prishur gjithsej, nga të cilat:

1 shkollë,  Shkolla  9-vjecare në fshatin Bubq, Bashkia Krujë;

1 pallat  2-katësh;

Në të gjitha objektet e shembura po punohet me procesin e pastrimit të inerteve.

 ARSIMI

Në Bashkinë Durrës, janë dëmtuar 12 institucione arsimore,  dhe 7071 nxënës të këtyre shkollave janë transferuar në 15 shkolla të tjera pritëse për zhvillimin e procesit mësimor, si në vijim:

SHKOLLAT E DËMTUARA NR I NXËNËSVE SHKOLLAT PRITËSE
14 NËNTORI 784 NAIM FRASHËRI
BEDRIE BEBEZIQI 408 GJERGJ KASTRIOTI
HASAN KOÇI 637 OLSI LASKO
JUSUF PUKA 374 BAJRAM CURRI
NEIM BABAMETO 931 LEONIK TOMEO
QEMAL MICI 1058 MARIE KAÇULINI
SHAQE MAZREKU 704 JAN KUKUZELI
KUSHTRIMI LIRISË
NËNË TEREZA
REXHEP MEZINI 258 LALËZ
XHELAL SHTUFI 193 ARMATH
ISMET NANUSHI, KULLË 446 PAL ZEFI, RRUSHKULL
NJAZI MASTORI, SUKTH 805 DHOSI LIPERI
SUKTH KATUND
VËLLEZERIT HARADINAJ 473 STACIONI ZOOTEKNIK XHAFZOTAJ

 SHËNDETËSIA

4,664 vizita të kryera në njësitë akomoduese.

1,213 qytetarë të vaksinuar me vaksinën antigrip në Durrës, Krujë, Lezhë dhe Vorë).

533 të sëmurë kronikë të strehuar në qendrat e akomodimit, të cilëve ju është mundësuar ofrimi i barnave me rimbursim.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mësues të prekur nga COVID, shtohen 1 mijë arsimtarë për të përballuar nevojat gjatë pandemisë

Mësues të prekur nga COVID, shtohen 1 mijë arsimtarë për të përballuar nevojat gjatë pandemisë

Publikuar më 30.09.2020
Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se do të shtohe...

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se do të shtohen 1,000 mësues për të përballuar nevojat për punonjës arsimorë gjatë periudhës së pandemisë. Me fillimin e vitit të ri shkollor u prekën me koronavirus disa mësues në shkollat e vendit tonë. Gjatë takimit me drejtuesit e drejtorive rajonale dhe zyrave vendore arsimore, Kushi shkruan […]

Lexo më shumë

Tërmeti/ Familja Krosi në Bushnesh të Krujës pa shtëpi në prag të dimrit (VIDEO)

Tërmeti/ Familja Krosi në Bushnesh të Krujës pa shtëpi në prag të dimrit (VIDEO)

Publikuar më 30.09.2020
Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur...

Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur. Shume prej tyre, në pamundësi ekonomike për t’u akomoduar diku tjetër, u strehuan në çadra. 10 muaj pas tërmetit, ata vijojnë të jetojnë në çadra, pa asnjë informacion mbi fatin e shtëpive të tyre.  Partia Demokratike denoncon rastin e një familje në Krujë. […]

Lexo më shumë

Kujdes! Vaksinat po monopolizohen/ Urdhri i Farmacistëve kërkon të merren masat e menjëhershme

Kujdes! Vaksinat po monopolizohen/ Urdhri i Farmacistëve kërkon të merren masat e menjëhershme

Publikuar më 30.09.2020
Një situatë e pazakontë ka ndodhur sot me tregun e vaksinave...

Një situatë e pazakontë ka ndodhur sot me tregun e vaksinave kundër gripit në vend. Ka qenë Urdhri i Farmacistëve që ka ngritur alarmin për të mos krijuar një treg monopoli. Reagimin e saj Urdhri i Farmacistëve e ka bërë në rrjetin social Facebook: Të nderuar kolegë, Bazuar në ankesat që na janë adresuar dhe […]

Lexo më shumë

Arta Marku zgjidhet prokurore në gjykatën e Apelit të Tiranës

Arta Marku zgjidhet prokurore në gjykatën e Apelit të Tiranës

Publikuar më 30.09.2020
Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot në mesditë mbled...

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot në mesditë mbledhjen plenare të radhës në të cilën shqyrtoi disa çështje të rëndësishme. Seanca plenare është organizuar on-line në lidhje Zoom me të gjithë anëtarët e Këshillit, si dhe të ftuar përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë, programet EURALIUS dhe OPDAT, në kushtet e distancimit social si rezultat […]

Lexo më shumë

Tre qytetarë humbën jetën nga Covid-19 në 24 orët e fundit!

Tre qytetarë humbën jetën nga Covid-19 në 24 orët e fundit!

Publikuar më 30.09.2020
Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19. Në total...

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19. Në total numri i viktimave shkon në 387. Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë me Covid-19, 131 persona në të gjithë vendin. Përhapja: 49 raste në Tiranë, 16 në Durrës, 8 në Elbasan, 7 në Shijak, 6 në Korçë, […]

Lexo më shumë

Përfundon takimi i mjekëve me ministren Manastirliu: Kemi pagat e ulta, do ngrihet një grup pune

Përfundon takimi i mjekëve me ministren Manastirliu: Kemi pagat e ulta, do ngrihet një grup pune

Publikuar më 30.09.2020
Një përfaqësi e mjekëve kanë zhvilluar sot një takim me mini...

Një përfaqësi e mjekëve kanë zhvilluar sot një takim me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, me të cilën kanë rënë dakord për të ngritur një grup pune për të adresuar kërkesat e tyre. Njëri prej mjekëve pjesëmarrës në takim, Gent Stroni tha se janë caktuar dy juristë nga Ministria dhe nga ana e tyre për […]

Lexo më shumë

Shqipëri/ 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!

Shqipëri/ 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!

Publikuar më 30.09.2020
“Gjatë 24 orëve të fundit, 115 qytetarë e kanë fituar betejë...

“Gjatë 24 orëve të fundit, 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!” Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Në rrjetin social “Facebook” Manastirliu shkruan: “Gjatë 24 orëve të fundit, 115 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm!”

Lexo më shumë

“Ku e ke maskën, mund të marrësh virusin”/ Ministrja e Arsimit i bën apel nxënësit në shkollë

“Ku e ke maskën, mund të marrësh virusin”/ Ministrja e Arsimit i bën apel nxënësit në shkollë

Publikuar më 30.09.2020
Ditën e sotme, Ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi, ka zhvi...

Ditën e sotme, Ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi, ka zhvilluar një vizitë kontrolli në një prej shkollave të Durrësit. Gjatë takimit me nxënës dhe mësues, Znj. Kushi, ka shpjeguar edhe arsyet se pse duhej të hapeshin shkollat dhe rëndësia e mbajtjes së maskës. Por në një moment, Znj. Kushi është afruar ndaj një […]

Lexo më shumë