×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“500 banesa gati për një vit”, Erdoğan: Po presim të vendoset për vendin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, premtoi sot se brenda harkut kohor të një viti 500 banesat e premtuara për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit do të jenë gati.

Në një prononcim për mediat, nga Turqia, ku u mbajt konferenca ndërkombëtare e nivelit të lartë për investimet publike e private, presidenti turk siguroi për vijimin e mbështetjes për Shqipërinë.

“Përsa i përket ndërtimeve, ka filluar puna. Të gjitha ekipet janë andej dhe në kontakt me ministren e Kulturës në Shqipëri. Po presim që të vendoset për vendin ku do të ndërtohet, në mënyrë që të nisë sa më shpejt procesi”, deklaroi Erdogan.

Erdogan theksoi po ashtu se po diskutohet që një pjesë të ndërtimeve t’i bëjmë çelik dhe një pjesë ndërtim normal.

“Diskutuam me kryeministrin dhe ai tha se banesat mund të jenë gati brenda 6 muajsh deri në një vit”,-tha Erdogan.

Po ashtu, presidenti turk bëri të ditur se janë dërguar drejt Shqipërisë edhe një numër i madh çadrash speciale dimërore, pasi koha është e ftohtë.

I pyetur nëse kishte besim se vendet e tjera do t’i përgjigjeshin kërkesës së kryeministrit Rama për ndihmë, presidenti turk theksoi se “edhe kryeministri bëri thirrje dhe unë e përsërita thirrjen për ndihmë edhe një herë pas kryeministrit Rama dhe shpresoj të marrim përgjigje pozitive”./ATSH

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vendimi i fundit/ Azerbaxhani shpall gjendjen e luftës me Armeninë, ja lëvizjet e fundit

Vendimi i fundit/ Azerbaxhani shpall gjendjen e luftës me Armeninë, ja lëvizjet e fundit

Publikuar më 27.09.2020
Parlamenti i Azerbajxhanit të dielën shpalli një gjendje luf...

Parlamenti i Azerbajxhanit të dielën shpalli një gjendje lufte në disa prej qyteteve dhe rajoneve të tij pas shkeljeve të kufirit të Armenisë dhe sulmeve në rajonin e okupuar Nago-Karabak. Në një takim të jashtëzakonshëm, Asambleja Kombëtare miratoi një masë pjesërisht dhe përkohësisht të kufizuar të drejtat dhe liritë kushtetuese dhe pronësore të shtetasve të […]

Lexo më shumë

Si filloi lufta midis Armenisë dhe Azerbaxhanit, fakte kyçe!

Si filloi lufta midis Armenisë dhe Azerbaxhanit, fakte kyçe!

Publikuar më 27.09.2020
Ministria e mbrojtjes së Armenisë tha se një sulm ndaj vendb...

Ministria e mbrojtjes së Armenisë tha se një sulm ndaj vendbanimeve civile në Nago-Karabak, duke përfshirë kryeqytetin rajonal Stepanakert, filloi në 08:10 me kohën lokale (04:10 GMT) të dielën. Një grua dhe fëmijë u vranë, thanë zyrtarët. Autoritetet separatiste në Nago-Karabak thanë se 16 nga ushtarakët e tyre kishin vdekur, me 100 të plagosur. Armenia […]

Lexo më shumë

NATO kërcënon/ Armenia dhe Azerbaxhani të lënë mënjëherë luftimet

NATO kërcënon/ Armenia dhe Azerbaxhani të lënë mënjëherë luftimet

Publikuar më 27.09.2020
Një zyrtare e lartë e NATO-s ka reaguar sot me anë të një sh...

Një zyrtare e lartë e NATO-s ka reaguar sot me anë të një shkrimi në Twitter, se palët në konfliket, Armenia dhe Azerbaxhani duhet t’i lënë mënjëherë konfliktet ems tyre. NATO është e shqetësuar thellë nga raportet e armiqësive ushtarake në shkallë të gjerë përgjatë vijës së kontaktit në zonën e konfliktit të Nago-Karabak. Palët […]

Lexo më shumë

Përgjaket konflikti/ 16 persona kanë vdekur në ‘luftën’ mes Armenisë dhe Azerbaxhanit, janë rrëzuar 2 helikopterë

Përgjaket konflikti/ 16 persona kanë vdekur në ‘luftën’ mes Armenisë dhe Azerbaxhanit, janë rrëzuar 2 helikopterë

Publikuar më 27.09.2020
Tensionet prej kohësh midis Armenisë dhe Azerbajxhanit duket...

Tensionet prej kohësh midis Armenisë dhe Azerbajxhanit duket se janë ndezur në rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, me të dy palët akuzojnë njëra-tjetrën për sulm ndaj civilëve mes raporteve të viktimave. Mendohet se aktualisht ka 16 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur raportohen nga konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Ish republikat fqinje Sovjetike kanë qenë […]

Lexo më shumë

Sondazhet/ Zvicra voton pro lëvizjes së lirë në BE, goditen rëndë ekstremistët

Sondazhet/ Zvicra voton pro lëvizjes së lirë në BE, goditen rëndë ekstremistët

Publikuar më 27.09.2020
Votuesit zviceranë të dielën refuzuan me shumicë të madhe nj...

Votuesit zviceranë të dielën refuzuan me shumicë të madhe një propozim për të hequr një marrëveshje me BE mbi lëvizjen e lirë të njerëzve, sipas rezultateve të parashikuara nga kanali televiziv SRF. Projeksioni tregon se 62 përqind e votuesve refuzuan një propozim nga Partia Popullore Zvicerane (SVP) e krahut të djathtë për të hequr dorë […]

Lexo më shumë

Plas lufta/ Armenia dhe Azerbaxhani fillojnë bombardimet, cili do të jetë pozicioni i Erdoganit

Plas lufta/ Armenia dhe Azerbaxhani fillojnë bombardimet, cili do të jetë pozicioni i Erdoganit

Publikuar më 27.09.2020
Luftime të rënda kanë shpërthyer midis Armenisë dhe Azerbajx...

Luftime të rënda kanë shpërthyer midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, me civilë dhe luftëtarë të vrarë. Duke akuzuar Azerbajxhanin për sulme ajrore dhe artilerie, Armenia njoftoi rrëzimin e helikopterëve dhe shkatërrimin e tankeve dhe shpalli ligjin ushtarak. Azerbajxhani tha se kishte filluar një kundërsulm si përgjigje ndaj bombardimeve. Rajoni është i […]

Lexo më shumë

Para sulmit në Paris autori regjistroi një video, ja çfarë tha ai!

Para sulmit në Paris autori regjistroi një video, ja çfarë tha ai!

Publikuar më 27.09.2020
Hassan Ali, autori i sulmit në Paris, kishte regjistruar një...

Hassan Ali, autori i sulmit në Paris, kishte regjistruar një video dy-minutëshe në Urdu para sulmit të tij përpara ish-selisë së Charlie Hebdo. Sipas burimeve të hetuesve në imazhe Aliu duket shumë i tronditur, pothuajse në lot, për “karikaturat e profetit Muhamed”. Në videon, të zbuluar në shtëpinë e tij nga hetuesit, Ali thotë: “Sot, […]

Lexo më shumë

Macron inatoset me Lukshenkon: Tashmë është e qartë, ai duhet të largohet!

Macron inatoset me Lukshenkon: Tashmë është e qartë, ai duhet të largohet!

Publikuar më 27.09.2020
Presidenti francez Emmanuel Macron, tha se Alexander Lukashe...

Presidenti francez Emmanuel Macron, tha se Alexander Lukashenko duhet të tërhiqet, disa ditë pasi shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian tha se “e ashtuquajtura inaugurim” i të fortit Bjellorus nuk kishte legjitimitet demokratik. “Ajo që po ndodh në Bjellorusi është një krizë pushteti, një fuqi autoritare që nuk mund të pranojë logjikën e […]

Lexo më shumë