×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

5 karakteristikat më të kërkuara nga punëdhënësit në LinkedIn

Shtrëngimi i dorës është një formë që tregon siguri, buzëqeshja shpeshherë është bindëse, dhe së bashku me veshjen sa më të përshtatshme dhe me CV-në e duhur ju këni plotësuar të gjitha detajet më të rëndëishme të një interviste pune. Por në fund të fundit, ajo çka i bën më shumë përshtypje menaxherëve apo burimeve njerëzore janë aftësitë tuaja për një pozicion të caktuar pune. Ok, por cilat janë ato? Një përgjigje ndaj kësaj pyetje i është dhënë në LinkedIn, rrjeti social profesional që i krijon mundësinë për të rënë në kontakt me njëri-tjetrin si atyre që kërkojnë punë dhe atyre që ofrojnë punë.

Ja se cilat janë karakteristikat më të rëndësishme, të cilat do t’ju bënin kandidatin e preferuar në një intervistë pune:

1) Kreativiteti

Teknologjia dhe pajisjet e avancuara të ditëve të sotme kanë bërë që pjesa më e madhe e detyrave të kryehen prej tyre, duke e mënjanuar kreativitetin dhe duke e kthyer edhe pjesën më të madhe të punonjësve në makineri pune. Por pikërisht këtu duhet të bëni kujdes, sepse kreativiteti që dikur ka qenë një prej elementëve më të preferaur të punëdhënësve, vazhdon të renditet edhe sot në vend të parë të karakteristikave që ata preferojnë tek kandidatët e mundshëm që do të zgjedhin për një pozicion të caktuar pune. Sidomos kur bëhet fjalë për të gjetur zgjidhje dhe procedura të cilat do të jenë të vlefshme në të nesërmen e afërt.

2) Aftësi bindëse

Të pasurit e një produkti të mirë, të një platforme të mirë dhe të një koncepti të mirë, janë elementë që përbëjën padyshim një fillim të mbarë për biznesin tuaj. Por një pikë shumë e rëndëishme është edhe komunikimi me klinetët dhe të arrish t’i bindësh ata për idenë që ju keni konceptuar. Prandaj, një prej elemtëve më të rëndëishëm që punëdhënësit shikojnë tek kandidatët që intervistojnë, është pikërishtë aftësia e tyre bindëse.

3) Bashkëpunimi

Duke qenë se kompanitë nuk mund t’i krijojnë më punonjësve të tyre zyra të ndara për të punuar, aftësia për të bashkëpunuar në mënyrën më të mirë të mundshme me të tjerët është kthyer në një domosdoshëmri për punëdhënësit. Prandaj të gjithë ata punonjës që e kanë një aftësi të tillë, do të keni prioritet ndaj kandidatëve të tjerë.

4) Përshtshmëria

Punët e ditëve të sotme ecin me ritme shumë të shpejta. Zgjidhjet e së djeshmes, me siguri që nuk mund të zgjidhin problemet e së nesërmes, prandaj punëdhënsit i japin shumë rëndësi atyre kandidatëve që janë në gjendje të përshtaten me lehtësi ndaj ndryshimeve të shpejta dhe të vazhdueshme të kohëve të sotme.

5) Menaxhimi i kohës

Të dish të mirëmenaxhosh kohën dhe të respektosh afatet që të janë caktaur për dorëzimin e një projekti, pa akumuluar stres në minutat e fundit është padyshim një aftësi shumë e mirë dhe mbi të gjitha një ndër më të kërkuarat e punëdhënësve. /Monitor/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Këto do të jenë shenjat që do të kenë më shumë fat deri në fund të vitit

Këto do të jenë shenjat që do të kenë më shumë fat deri në fund të vitit

Publikuar më 02.09.2020
Teksa kanë mbetur edhe katër muaj nga mbyllja e këtij vitit,...

Teksa kanë mbetur edhe katër muaj nga mbyllja e këtij vitit, duket se disa shenja të horoskopit do të jenë të diferencuar nga pjesa tjetër. Edhe pse janë përballur me sfida të shumta, në muajit që kanë mbetur, pritet që ato të rezlizojnë shumë synime që i kanë vendosur vetes. Deri në fund të 2020 […]

Lexo më shumë

Test personaliteti/ Zgjidh një simbol dhe zbulo fatin tënd

Test personaliteti/ Zgjidh një simbol dhe zbulo fatin tënd

Publikuar më 14.08.2020
Për të njohur fatin tuaj, duhet të zgjidhni njërin nga tre s...

Për të njohur fatin tuaj, duhet të zgjidhni njërin nga tre simbolet e paraqitura në figurë, dhe më pas kësaj të lexoni dhe të kuptoni fatin e jetës suaj! Simboli 1: Ndryshimet janë të pashmangshme në jetën tuaj. Ju jeni një person krenar, i cili gjithmonë pëlqen të ketë të drejtë dhe zakonisht nuk i […]

Lexo më shumë

“Martohu me mua!”/ Shqiptari i propozon të dashurës me qirinj ndriçues, por i vë flakën shtëpisë

“Martohu me mua!”/ Shqiptari i propozon të dashurës me qirinj ndriçues, por i vë flakën shtëpisë

Publikuar më 07.08.2020
Historia e një shqiptari është bërë lajm në mediat angleze, ...

Historia e një shqiptari është bërë lajm në mediat angleze, pasi gjatë një propozimi romantik dogji banesën. Albert Ndreu kërkoi ta surprizonte Valerija Madevic-in, me 100 qirinj ndriçues, 60 tullumbace, ndërsa kishte shkruar fjalët: “Martohu me mua!”. Por pasi burri u largua nga shtëpia për të marrë të fejuarën nga puna, në shtëpi nuk gjeti […]

Lexo më shumë

Prekëse/ Momentet kur doktori sheh vëllanë binjak teksa i ndalet zemra (VIDEO)

Prekëse/ Momentet kur doktori sheh vëllanë binjak teksa i ndalet zemra (VIDEO)

Publikuar më 06.08.2020
Doktori televiziv Chris van Tulleken shpërtheu në lot ndërsa...

Doktori televiziv Chris van Tulleken shpërtheu në lot ndërsa pa se si mjekët ndalën zemrën e vëllait të tij binjak  Xand, në një dokumentar emocionues që u transmetua mbrëmë nga BBC. Pas disa momenteve të tensionuara, zemrës iu bë elektroshok dhe ajo nisi të rrahë sërish në ritmin normal. Dy vëllezërit, 41 vjeç, u kthyen […]

Lexo më shumë

“E dashur Konstandina”/ Agron Llakaj i dedikon fjalë zemre bashkëshortes në 36-vjetorin e martesës

“E dashur Konstandina”/ Agron Llakaj i dedikon fjalë zemre bashkëshortes në 36-vjetorin e martesës

Publikuar më 29.07.2020
Në 36-vjetorin e martesës, aktori i njohur i humorit Agron L...

Në 36-vjetorin e martesës, aktori i njohur i humorit Agron Llakaj i ka kushtuar një shkrim bashkëshortes së tij. Ai e shoqëron postimin në “Instagram” me një fotografi familjare së bashku me dy fëmijët e tyre Adea dhe Teo, që i cilëson dashuri mbi dashuritë. “…36 vjet martese…E dashur Kostandina !…edhe pse ne kohe te […]

Lexo më shumë

99-vjeçarja që i shpëtoi vrasjes nga nazistët, kancerit dhe rrëzimit të avionit, mposht edhe Covid-19

99-vjeçarja që i shpëtoi vrasjes nga nazistët, kancerit dhe rrëzimit të avionit, mposht edhe Covid-19

Publikuar më 17.07.2020
Një shprehje thotë se “jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtë...

Një shprehje thotë se “jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtër”, e duket se merr kuptim më së miri në rastin e një 99-vjeçare nga Londra. Gruaja afro 1-shekullore i ka mbijetuar tentativës për vrasje nga nazistët, rrëzimit të avionit, kancerit të gjirit, ndërkohë që tanimë sapo e ka fituar luftën edhe me Covid-19. Mësohet se Joy […]

Lexo më shumë

T’i thuash COVID-it të kam *****, Sazan Guri shan virusin live në studio! (Video)

T’i thuash COVID-it të kam *****, Sazan Guri shan virusin live në studio! (Video)

Publikuar më 08.07.2020
Ambientalisti Sazan Guri, është nga ata persona që nuk e bes...

Ambientalisti Sazan Guri, është nga ata persona që nuk e beson ekzistencën e koronavirusit. Madje ai së bashku me përfaqësues të shoqërisë civile, shpesh ka bërë protesta kundër masave strikte të vendosura para disa muajve, por edhe bërjes së vaksinës me detyrim. Sakaq, ditën e sotme Guri ishte i ftuar në studion e “Ftesë në […]

Lexo më shumë

Ish i dashuri zbulon sekretet e lidhjes së nxehtë me Melania Trump, çfarë nuk pëlqente ajo

Ish i dashuri zbulon sekretet e lidhjes së nxehtë me Melania Trump, çfarë nuk pëlqente ajo

Publikuar më 04.07.2020
Së fundmi kanë dalë në dritë detaje të reja në lidhje me jet...

Së fundmi kanë dalë në dritë detaje të reja në lidhje me jetën e Melania Trump, para se ajo të njihej me presidentin e SHBA-ve. Një gazetar në Slloveni, i cili pretendon se është ish i dashuri i Melanias, ka rrëfyer detaje interesante nga jeta e zonjës së Shtëpisë së Bardhë përpara se ajo të […]

Lexo më shumë