×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ylli Ndroqi, shqiptari i parë që merr titullin “Honoris Causa”

Presidenti i “RTV Ora News” dhe “Channel One”, Ylli Ndroqi është nderuar me titullin akademik  Doktor “Honoris Causa” në Menaxhim  Biznesi dhe Media nga Universiteti Konstandin në Romë.

Titulli biznesmenit të njohur shqiptar iu dorëzua në një ceremoni solemne të zhvilluar në Romë, ndërsa i ishte akorduar nga Senati Akademik i Universitetit.

Ceremonia e rastit u drejtua nga doktor Siriano Silvestre, i cili tha se kandidatët për këtë vlerësim të rëndësishëm janë përzgjedhur nga Dhomat më të rëndësishme të Tregtisë.

Silvestre shtoi se kandidatët, që përzgjidhen nga fusha të ndryshme vëzhgohen për një periudhë 2 vjeçare për të parë ecurinë e veprimtarisë së tyre. Ai shtoi se z. Ylli Ndroqi e meriton plotësisht këtë çmim sepse është një njeri suksesi dhe ka bërë shumë për vendin e tij. Simbolikisht Zoti. Ndroqi e mori titullin nga princi i Malit të Zi, Stefan.

Në këtë mënyrë, presidenti i “RTV Ora News”, bëhet shqiptari i parë që vlerësohet me një titull kaq të rëndësishëm nga një prej Universiteteve më të famshme në të gjithë botën.  Titulli “Honoris Causa” që jepet nga Universiteti Kostandin është një vlerësim shumë i lartë që jepet për figura dhe personalitete nga e gjithë bota.

Kjo traditë ka nisur më 30 nëntor të vitit 1966 dhe deri më sot me këtë çmim janë vlerësuar 10 personalitete nga vende të ndryshme të botës, për kontribute në fushat e tyre të veprimit, si biznes, mjekësi, arkitekturë, etj

Ky Universitet i cili daton që nga viti 330 para erës sonë mendohet të jetë më i lashti me një të kaluar brilante, ndërsa sot është në thelb një institucion nderi.

 

Ceremonia e  ndarjes së çmimeve në Universitetin e Konstandinit bëhet me pjesëmarrjen e gjerë të publikut dhe në Kishën e Shenjtë të Perandoreshës Teodora.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

gif

Frrok Çupi denoncon reagimin e Ahmed Kalasë për vdekjen e Kastriot Myftarajt: Tre emrat që u rrezikohet jeta, të merret në hetim hoxha

Frrok Çupi denoncon reagimin e Ahmed Kalasë për vdekjen e Kastriot Myftarajt: Tre emrat që u rrezikohet jeta, të merret në hetim hoxha

Publikuar më 08.07.2022
Frrok Çupi Edhe një gazetar tjetër, nga më të njohurit, dje ...

Frrok Çupi Edhe një gazetar tjetër, nga më të njohurit, dje është kërcënuar me vdekje, pak minuta pasi Kastriot Myftaraj humbi jetën tragjikisht. ‘Ej se mos lutet ndonjëri për rahmet, apo na thotë ngushëllime se do pësojë, BLOCK!’, shkruan me një gëzim vrasës hoxha i Tiranës, Ahmet Kalaja. Kastrioti shkoi, por këtu kanë mbetur ‘të ngjashmit’ […]

Lexo më shumë

Tingujt yyyyyyy dhe iiiiiiiiiiii të lidhur me natyrën, një nga mrekullitë që mban të fshehur Gjuha Shqipe

Tingujt yyyyyyy dhe iiiiiiiiiiii të lidhur me natyrën, një nga mrekullitë që mban të fshehur Gjuha Shqipe

Publikuar më 02.06.2022
Dr. Aleksandër Gjollma    Njeriu i shpellës, si paraard...

Dr. Aleksandër Gjollma    Njeriu i shpellës, si paraardhës i banorit pellazgjik nga këto anë të Europës, ka komunikuar fillimisht me klithma, që më tej i zëvendësoi me thirrje fare të thjeshta të cilat ne sot i quajmë zanore ose bashkëtingëllore. Është interesant se Gjuha Shqipe na jep shumë të vërteta bindëse për të vërtetuar […]

Lexo më shumë

Nesër nis muaji i Ramazanit, mesazhi i Kryetarit të Komunitetit Mysliman: Solidaritet mes njëri-tjetrit dhe popujve

Nesër nis muaji i Ramazanit, mesazhi i Kryetarit të Komunitetit Mysliman: Solidaritet mes njëri-tjetrit dhe popujve

Publikuar më 01.04.2022
Mesazhi i H. Bujar Spahiut, Kryetarit të Komunitetit Myslima...

Mesazhi i H. Bujar Spahiut, Kryetarit të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit më 2 prill 2022. Të dashur besimtarë myslimanë dhe gjithë ju bashkëkombas brenda dhe jashtë Shqipërisë! Më lejoni që në emrin tim dhe të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, t’ju përcjell urimet më të përzemërta me rastin […]

Lexo më shumë

(DOKUMENTET ZYRTARE) Refuzoi të firmosë restaurimin me probleme të TKOB-së, ministrja e Kulturës kërkon largimin e Zana Çelës

(DOKUMENTET ZYRTARE) Refuzoi të firmosë restaurimin me probleme të TKOB-së, ministrja e Kulturës kërkon largimin e Zana Çelës

Publikuar më 31.03.2022
Ministria e Kulturës ka hapur ditën e djeshme thirrjen për d...

Ministria e Kulturës ka hapur ditën e djeshme thirrjen për drejtor të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, çka mund të çojë në largimin nga detyra të Zana Çelës. Por cila ka qenë arsyeja e largimit të Çelës nga TOB-i, institucion të cilin vijon ta drejtojë megjithëse i ka mbaruar prej muajsh mandati 4-vjeçar, pa […]

Lexo më shumë

8 Marsi nuk është festë!

8 Marsi nuk është festë!

Publikuar më 08.03.2022
Silvana BEGAJ 8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festoj...

Silvana BEGAJ 8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festojmë në një vend ku; kur një burrë jep opinionin e tij quhet BURRË dhe kur një femër jep opinionin e saj etiketohet si e PAMORALSHME. 8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festojmë kur humbin jetën minimalisht dy gra, vajza, nëna […]

Lexo më shumë

U nderua në Këshillin e Atlantikut, Dua Lipa i kërkon presidentes së KE-së liberalizimin e vizave për Kosovën

U nderua në Këshillin e Atlantikut, Dua Lipa i kërkon presidentes së KE-së liberalizimin e vizave për Kosovën

Publikuar më 11.11.2021
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Layen ësht...

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Layen është takuar me këngëtaren e njohur shqiptare Dua Lipa në Këshillin e Atlantikut. Presidentja e KE-së ka ndarë edhe një fotografi nga takimi me yllin e muzikës botërore, teksa shkroi se është e lumtur që e takoi atë. Dua Lipa, është nderuar nga Këshilli i Atlantikut me […]

Lexo më shumë

“Facebook”, kur mania bëhet problem…

“Facebook”, kur mania bëhet problem…

Publikuar më 21.10.2021
Pirro Naçi                     Më kujton fëmijët e vegjël dh...

Pirro Naçi                     Më kujton fëmijët e vegjël dhe kohën tonë të largët. Mama! Mama! Ε bëra këtë!… e bëra edhe atë!… .  Një  sjellje  që kërkon vëmendjen dhe vlerësimin e prindërve për çdo  veprimin  të fëmijës. Këto pëson kur “Facebook” të kthehet në mani. Pothuajse duket sikur njerëzit kanë pësuar një ‘’paralizë’’ dhe një […]

Lexo më shumë

Vijon protesta e Grupimit për të Drejtat e Kafshëve: Bashkia e Veliajt lau me gjak rrugët e Tiranës ku kaloi maratona (VIDEO)

Vijon protesta e Grupimit për të Drejtat e Kafshëve: Bashkia e Veliajt lau me gjak rrugët e Tiranës ku kaloi maratona (VIDEO)

Publikuar më 18.10.2021
Grupimi për të Drejtat e Kafshëve protestoi dje, sërish, për...

Grupimi për të Drejtat e Kafshëve protestoi dje, sërish, për vrasjen brutale të qenve endacakë nga Bashkia e Tiranës. Aktivistë të saj shpalosën një banderolë të madhe në vendin ku zhvillohej Maratona e Tiranës, organizuar nga bashkia, me thirrjen “Ndaloni genocidin ndaj qenve”. Paralelisht, aktivistë të mbrojtjes së kafshëve u zhvendosën te Spitali Veterinar i […]

Lexo më shumë