×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

25 aplikacione në Android mund t’ju vjedhin fjalëkalimin e Facebook

Ekspertët e teknologjisë kanë ngritur shpeshherë alarmin se shumë aplikacione në sistemin operativ Android ndërhyjnë në të dhënat personale të përdoruesve.

Së fundmi, ata paralajmërojnë se duhet të bëni kujdes nga disa prej këtyre aplikacioneve, pasi mund të vjedhin fjalëkalimin e Facebook-ut tuaj. Sipas një raporti nga “Evina”, janë 25 aplikacione që përbëjnë rrezik për sigurinë e Facebook.

Edhe faqja teknologjike ZDNet ka konfirmuar këtë raport dhe thotë se këto aplikacione janë shkarkuar nëpër celularët Android më shumë se 2.34 milionë herë.

Megjithatë, aplikacionet janë fshirë nga Play Store. Por nëse vazhdoni t’i keni të instaluara në aparatin tuaj celular, këshillohet që t’i çinstaloni sa nuk është vonë. Sipas ekspertëve, në pamje të parë duket se këto aplikacione janë të ligjshme, por realisht kanë qëllime dashakeqëse.

Ato përmbajnë një kod që mund të zbulojë se çfarë aplikacioni keni përdorur së fundmi në celularin tuaj.

Nëse keni hapur Facebook, këto aplikacione dashakeqëse mund të hyjnë në Facebook-un tuaj përmes një faqeje të rreme nga browseri.

Pasi u raportua lista me këto 25 aplikacione të rrezikshme, Google i fshiu nga Play Store.

Më poshtë lista e këtyre aplikacioneve:

Super Wallpapers Flashlight

Padenatef

Wallpaper Level

Contour Level Wallpaper

iPlayer & iWallpaper

Video Maker

Color Wallpapers

Pedometer

Powerful Flashlight

Super Bright Flashlight

Super Flashlight

Solitaire Game

Accurate Scanning of QR Code

Classic Card Game

Junk File Cleaning

Synthetic Z

File Manager

Composite Z

Screenshot Capture

Daily Horoscope Wallpapers

Wuxia Reader

Plus Weather

Anime Live Wallpaper

iHealth Step Counter

com.tqyapp.fiction

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gërmimi i tunelit të Elon Musk ka marrë miratimin për zgjerim

Gërmimi i tunelit të Elon Musk ka marrë miratimin për zgjerim

Publikuar më 08.08.2020
Musk ndau prezantuesit e stacionit të parë komercial Loop mu...

Musk ndau prezantuesit e stacionit të parë komercial Loop muajin e kaluar, duke zbuluar gjirin e parkimit për makinat elektrike Tesla Model 3 që do të përdoren për të transportuar pasagjerë në udhëtim nga njëra anë e qendrës së kongresit në tjetrën, transmeton lajmi.net. Është ndërmarrja e parë tregtare për The Boring Company, që Musk […]

Lexo më shumë

Microsoft drejt blerjes së plotë të TikTok

Microsoft drejt blerjes së plotë të TikTok

Publikuar më 07.08.2020
Microsoft kishte shprehur për të blinte TikTok në SHBA por n...

Microsoft kishte shprehur për të blinte TikTok në SHBA por në fund marrëveshja mund të përfundojë me shumë më tepër sesa kishte pretenduar në fillim. Burimet të Financial Times thonë se Microsoft po ndjek planet për të blerë TikTok në për mbarë botën. ByteDance do të vazhdojë të ruajë pronësinë e ekuivalentit në Kinë, Douyin. […]

Lexo më shumë

Shkencëtarët australianë zbulojnë si të rrisin pambuk me ngjyrë

Shkencëtarët australianë zbulojnë si të rrisin pambuk me ngjyrë

Publikuar më 07.08.2020
Shkencëtarët australianë thonë se kanë arritur përparime në ...

Shkencëtarët australianë thonë se kanë arritur përparime në atë që besojnë se mund të transformojë industrinë globale të tekstileve. Ata thonë se kanë zbuluar se si të rrisin pambuk me ngjyrë në rrugë natyrale. Shkencëtarët në Kanberra po ashtu po zhvillojnë pambuk që është më i forte dhe më elastik. Në këto epruveta gjenden qeliza […]

Lexo më shumë

FBI paralajmëron përdoruesit e Windows 7: Kanë një problem kritik sigurie

FBI paralajmëron përdoruesit e Windows 7: Kanë një problem kritik sigurie

Publikuar më 06.08.2020
Më 14 Janar 2020 Windows 7 arriti në fundin e jetës por kjo ...

Më 14 Janar 2020 Windows 7 arriti në fundin e jetës por kjo nuk i ndaloi përdoruesit dhe bizneset të vijojnë ta përdorin atë. Për shkak të kësaj Byroja Federale e Hetimi (FBI) ka paralajmëruar të gjithë përdoruesit e Windows 7 të sigurojnë kompjuterët e tyre. FBI-ja tha se në Maj të 2017-ës, 71% e […]

Lexo më shumë

Në Snapchat mund të shndërroni fytyrën në një sticker

Në Snapchat mund të shndërroni fytyrën në një sticker

Publikuar më 05.08.2020
Snapchat lançoi një opsion të ri quajtur Cameos Stickers me ...

Snapchat lançoi një opsion të ri quajtur Cameos Stickers me të cilin mund të dekoroni snap-et me stickera të animuar të fytyrës suaj. Camoes debutoi në Dhjetor për herë të parë. Shumë herë e quajtur deepfake sepse mund të vendosni fytyrën tuaj në GIF të animuara. Snapchat ka zgjeruar funksionaliteti dhe tani përmes tij mund […]

Lexo më shumë

Keqpërdori të dhënat e përdoruesve,Twitter rrezikon 250 mln dollarë gjobë

Keqpërdori të dhënat e përdoruesve,Twitter rrezikon 250 mln dollarë gjobë

Publikuar më 04.08.2020
Twitter mund të gjobitet deri në 250 milionë dollarë nga Kom...

Twitter mund të gjobitet deri në 250 milionë dollarë nga Komisioni Federal i Tregtisë. Gjigandi i mediave sociale dyshohet se ka përdorur të dhënat e marra për qëllime sigurie për marketing të personalizuar gjatë periudhës 2013-2019. Kompania pranoi tetorin e kaluar se kishte dërguar fushata publicitare te përdoruesit e saj, “pa dashje”, duke përdorur detajet […]

Lexo më shumë

Avioni që të çon për pushime në hapësirë/ Dalin pamjet

Avioni që të çon për pushime në hapësirë/ Dalin pamjet

Publikuar më 04.08.2020
Kompania Virgin Galactic tregoi për herë të parë për publiku...

Kompania Virgin Galactic tregoi për herë të parë për publikun brendësinë e kabinës së anijes së saj të hapësirës, ndërsa testimi i saj është në fazat e fundit, në qendrën Spaceport America për nisjet në hapësirë në jug të shtetit Nju Meksiko. Virgin Galactic emëroi kohët e fundit një ish-drejtues të Disney-it si zyrtarin më […]

Lexo më shumë

WhatsApp sjell ndryshimin e ri në aplikacion

WhatsApp sjell ndryshimin e ri në aplikacion

Publikuar më 03.08.2020
Le të jemi të sinqertë, të gjithë jemi anëtarë të së paku nj...

Le të jemi të sinqertë, të gjithë jemi anëtarë të së paku një grupi në WhatsApp, grup ku bëjnë pjesë dhe njerëz që ti nuk i ke takuar kurrë dhe flasin gjithë kohës, grupi i universitetit apo dhe një grup i hapur nga një pjesëtar i familjes dhe aty jeni të gjithë kushërinjt. Shumë nga […]

Lexo më shumë