×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ronaldo “pushton” sërish “Old Trafford-in”

Është përsëri Ronaldo, por këtë herë portugezi, ish-lojtari i Mançesterit që eliminon “djajtë e kuq” nga Liga e Kampionëve.

Ashtu si 10 vjet më parë, kur ishte braziliani Ronaldi, i cili me tri golat e shënuar ndihmojë Realin të kalojë në fazën tjetër. Real Madrid ka dëshmuar se dy fitoret ndaj Barcelonës nuk ishin të rastësishme.

Ekipi i Hoze Murinjos ka mposhtur 2-1 në “Old Traford” Mançester Junajtid duke kaluar në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve. Ish-lojtar i Mançesterit, Kristiano Rolando i ka dhënë goditjen finale ekipit anglez.

Pas një pjesë të parë ku të dy ekipet luajtën me shumë kujdes, Mançesteri kaloi në avantazh me autogol të Serxho Ramosit në minutën e 48’.

Topi i goditur nga Nani u devijua pak nga Kleverli dhe më pas mbrojtësi i Realit e shty topin në rrjetën e portës së tij.

Por nëntë minuta më pas, Nani prishi ekuilibrat pas një ndërhyrje të rrezikshme ndaj Arbeloas. Arbrit turk Çakshir akordoi karton të kuq për portugezin duke lënë ekipin e tij në inferioritet numerik.

Pas kësaj Murinjo nxori nga loja Arbeloan dhe futi në fushë Modriç, i cili rezultoi edhe një nga kontribuuesit kryesore të suksesit të Realit. Kroati shënoi një gol të jashtëzakonshëm në minutën e 66’ nga një goditje jashtë zone.

Tre minuta më pas ishte Kristiano Ronaldo i cili dërgoi topin e goditur nga Higuain në rrjetë. Portugezi nuk festoi golin ndaj ish-ekipit të tij i mallëngjyer edhe nga banderolat që mbanin tifozët anglezë në duar.

Disa prej tyre shkruanin: “Ronaldo kthehu në shtëpi”. “Duam të kthehesh por mos na shëno sonte”. Pas golit që shoi shpresat e Mançesterit për të kaluar në çerekfinale tifozëve “djajve të kuq” mbeten zemërthyer.

Nata e portugezëve

Ndeshja e dy ekipeve më me historinë në kontinenti evropian mund të thuhet se u vendos nga portugezët. Nani, Ronaldo dhe Murinjo. Lojtari i Mançesterit u ndëshkua me karton të kuq në një moment kur era fyente në favor të ekipit të tij.

Pas daljes së tij nga fusha, trajneri i Realit bëri një lëvizje të zgjuar, duke nxjerr jashtë Arbeloan dhe duke futur në fushë Modriç, i cili barazoi rezultatin pas shtatë minutave lojë.

Ndërsa portugezi tjetër që vulosi fatin e takimit ishte i adhuruari në Mançester dhe Madrid, Kristiano Ronaldo. Numri 7 i Realit ka luajtur shtatë sezone me “djajtë e kuq”, bluzë me të cilën ka fituar edhe një Ligë Kampionësh.

/Shekulli Online/Përgatiti: F.S/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

Kreu i FSHF-së i përvishet Ramës: Futbolli nuk kërkon lemoshë zoti Kryeministër, por investime. Kaq e vështirë është…

Kreu i FSHF-së i përvishet Ramës: Futbolli nuk kërkon lemoshë zoti Kryeministër, por investime. Kaq e vështirë është…

Publikuar më 18.09.2020
Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka,...

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, i është drejtur me një letër Kryeministrit të vendit, Edi Rama. Letra ka për qëllim që të vërë në dukje mungesën e investimeve në futboll, mlosmbajtjen e premtimeve, që vetë Rama i kishte përcaktuar disa kohë më parë. Në letër, Duka thekson se futbolli nuk do mëshirë […]

Lexo më shumë

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare prezantohet te skuadra e madhe italiane

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare prezantohet te skuadra e madhe italiane

Publikuar më 17.09.2020
Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare është prezantuar zyrtarisht...

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare është prezantuar zyrtarisht te skuadra e Serie A në Itali. Marash Kumbulla do të mbaj të veshur fanellën me numër 24 dhe ka kaluar zyrtarisht te skuadra e Romës duke ka bërë një hap para në karrierën e tij. Ai do të huazohet për dy vite, por e ka mundësinë e […]

Lexo më shumë

Lionel Messi fiton betejën 9-vjeçare me vendimin e gjykatës së lartë të BE

Lionel Messi fiton betejën 9-vjeçare me vendimin e gjykatës së lartë të BE

Publikuar më 17.09.2020
Futbollisti Lionel Messi mund të regjistrojë një markë tregt...

Futbollisti Lionel Messi mund të regjistrojë një markë tregtare nën emrin e tij, konfirmoi gjykata e lartë e BE, të enjten pas një beteje ligjore nëntë vjeçare. Gjyqtarët në Gjykatën e Drejtësisë të Bashkimit Evropian lanë në fuqi një vendim të Gjykatës së Përgjithshme të vitit 2018, i cili zbuloi se fama e Messit e […]

Lexo më shumë

Bogdani: Roma bëri goditje me Kumbullën, më impresionoi vjet kur markoi Lukakun

Bogdani: Roma bëri goditje me Kumbullën, më impresionoi vjet kur markoi Lukakun

Publikuar më 17.09.2020
Mbrojtësi i kombëtares shqiptare ka nënshkruar me Romën për ...

Mbrojtësi i kombëtares shqiptare ka nënshkruar me Romën për 5 vitet e ardhshme. Lidhur me Marash Kumbullën ka folur ish-lojtari i kombëtares Erjon Bogdani. Në intervistën e tij, Bogdani thekson se Roma ka bërë një goditje të madhe duke transferuar Kumbullën, teksa edhe ai vetë është impresionuar nga rritja që ka bërë futbollisti i datëlindjes […]

Lexo më shumë

Liga Profesioniste i përgjigjet qeverisë: Nuk i keni dhënë zgjidhje katër kërkesave tona

Liga Profesioniste i përgjigjet qeverisë: Nuk i keni dhënë zgjidhje katër kërkesave tona

Publikuar më 16.09.2020
Ekipet e futbollit të Kategorisë Superiore kanë vendosur të ...

Ekipet e futbollit të Kategorisë Superiore kanë vendosur të mos fillojnë kampionatin e futbollit derisa qeveria  të plotësojë katër kërkesat e artikulara më herët. Ky vendim u mori formën e tij të prerë në mbledhjen e përfaqësuesve të Ligës Profesioniste e cila u mbajt gjatë ndeshjes së Kombëtares në Minsk. Ndërkohë sot, Liga ka reaguar […]

Lexo më shumë

Duka: Të mos shpikim rrotën, por të kopjojmë botën. Presidentët kishin frikë diçka

Duka: Të mos shpikim rrotën, por të kopjojmë botën. Presidentët kishin frikë diçka

Publikuar më 14.09.2020
Në lidhje me influencën politike, Z. Duka u shpreh se: ̶...

Në lidhje me influencën politike, Z. Duka u shpreh se: “Presidentët e kanë pasur merakun që kjo do bëhej politike. Por po të shikoni sloganin, etiketohen qeveritë dhe jo qeveria. Shqipëria nuk shpik rrotën. Le të kopjojmë botën, të shohim si e kanë ndërtuar atë shtratin e zhvillimit të futbollit. Nuk jam për bojkot. Po […]

Lexo më shumë

A ka hapur Duka konflikt me Ramën? Duka: Kam folur me shumë zyrtarë dhe nuk i kam bindur dot

A ka hapur Duka konflikt me Ramën? Duka: Kam folur me shumë zyrtarë dhe nuk i kam bindur dot

Publikuar më 14.09.2020
Armand Duka në “Pressing” ka folur edhe për financat e fubol...

Armand Duka në “Pressing” ka folur edhe për financat e fubollit. Sipas Z. Duka: “TVSH 6%, tatim fitimi i futbollistëve të mos paguhet për 10 vite, të falen kamatëvonesat e detyrimeve fiskale dhe një ligj sponsorizimi favorizuar për bizneset. Këto janë katër kërkesat e klubeve, ndërkohë që qeveria ishte njohur me të që një muaj […]

Lexo më shumë

Bojkoti i Ligës Superiore/ Armando Duka: Janë katër kërkesa, duhet të kemi një mirëkuptim, Rama premtoi por nuk bëri gjë esenciale

Bojkoti i Ligës Superiore/ Armando Duka: Janë katër kërkesa, duhet të kemi një mirëkuptim, Rama premtoi por nuk bëri gjë esenciale

Publikuar më 14.09.2020
Çfarë po ndodh me Ligën shqiptare? Fryma është për ta shmang...

Çfarë po ndodh me Ligën shqiptare? Fryma është për ta shmangur bojkotin. Pse e pranuat ju idenë e bojkotit? Kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, Z. Armando Duka, i ftuar në emisionin Pressing të gazetarit, Gerti Çarçani ka folur në lidhje me bojkotin e futbollit në vend. Do ishte mirë të kishte mirëkuptim për skuadrat […]

Lexo më shumë