×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

17 banesa me kontratë dhurimi, ja ku zhvendosen familjarët e viktimave të tërmetit

Familjarët e viktimave të tërmetit do të strehohen në Tiranë. Përmes një akti normativ, Këshilli i Ministrave ka vendosur që 17 apartamente në pronësi të bashkisë së Tiranës të dhurohen për ta. Shekulli ka siguruar dokumentin dhe formën se si do të ekzekutohet ky akt normativ.

Në relacionin e tij thuhet se “si pasojë e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i datës 26.11.2019, familjeve të viktimave do t’u vihet në ndihmë nëpërmjet dhurimit të 17 apartamenteve në pronësi të Bashkisë Tiranë, të ndodhura në njësinë administrative nr.1, Tiranë, dhe njësitë e vetëqeverisjes vendore do të dhurojnë në favor të familjarëve të viktimave edhe apartamente nga fondi publik i banesave sociale, të përfituara sipas legjislacionit për strehimin social”.

Pronësia

Më tej në relacion thuhet se, “Për të krijuar mundësinë e një strehimi sa më të shpejtë në kushtet e situatës emergjente të krijuar nga tërmeti i datës 26.11.2019, në këtë akt normativ është parashikuar përjashtimi nga parashikimi i ligjit nr.111/2018, “Për Kadastrën”, dhe Agjencia Shtetërore e Kadastrës kryen fillimisht regjistrimin e apartamenteve që do të dhurohen në regjistrat e pasurive të paluajtshme në emër të Bashkisë Tiranë dhe më pas kryen veprimet e nevojshme për kalimin e regjistrimin e tyre në pronësi të familjarëve të viktimave të shkaktuara nga tërmeti i datës 26.11.2019. Procedura e dhurimit të këtyre apartamenteve do të realizohet nëpërmjet kontratës së dhurimit”. N.Gj

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vazhdojnë rritjet e rasteve, 2 pacientë humbën jetën në 24 orë, numër i lartë shtrimesh në spital

Vazhdojnë rritjet e rasteve, 2 pacientë humbën jetën në 24 orë, numër i lartë shtrimesh në spital

Publikuar më 14.07.2020
96 raste të reja, 2 humbje jete dhe 48 të shëruar, ky është ...

96 raste të reja, 2 humbje jete dhe 48 të shëruar, ky është bilanci i 24 orëve të fundit në vendin tonë. Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 2 qytetare: Një 64-vjeçare nga Shkodra dhe një paciente 63-vjeçare nga Elbasani. Nga 451 testime për të dyshuar të prekur […]

Lexo më shumë

“Janë rritur shtrimet e moshave të reja”, shefja e Pneumologjisë në ‘Sanatorium’: Gjinia që po preket më shumë

“Janë rritur shtrimet e moshave të reja”, shefja e Pneumologjisë në ‘Sanatorium’: Gjinia që po preket më shumë

Publikuar më 13.07.2020
Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, i njohur si “Sanatoriu...

Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, i njohur si “Sanatoriumi”, nis zbrazjen për rikthimin e tij në Covid-2. Shefja e Pneumologjisë, Silvana Bala tregon për “Shekulli”-n kapacitet e shtretërve, mënyrën se si po trajtohen rastet, gjendjen shëndetësore të pacientëve të shtruar aty si dhe bluzave të bardha. Mjekja ndalet edhe te ndërgjegjësimi i qytetarëve, duke u bërë […]

Lexo më shumë

Rekord i zi/ Regjistrohet shifra më e lartë e infektimeve nga fillimi i epidemisë

Rekord i zi/ Regjistrohet shifra më e lartë e infektimeve nga fillimi i epidemisë

Publikuar më 13.07.2020
Nga 585 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar...

Nga 585 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar 117 të prekur duke shënuar numrin më të lartë të infektimeve, nga fillimi i epidemisë në vendin tonë. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 41 raste në Tiranë, nga 9 raste në Shkodër, Kavajë, 7 në Korçë, nga 6 raste Pukë, Lezhë, […]

Lexo më shumë

Si do të parandalohet forca e COVID-19, mjeku tregon gabimet fatale që po na çojnë në këtë situatë

Si do të parandalohet forca e COVID-19, mjeku tregon gabimet fatale që po na çojnë në këtë situatë

Publikuar më 12.07.2020
Mjeku Pneumonolog Arian Mezini, tregon për “Shekulli”-n situ...

Mjeku Pneumonolog Arian Mezini, tregon për “Shekulli”-n situatën në të cilën ndodhemi nga Covid-19. Mjeku thotë se izolimi nuk u shfrytëzua nga autoritetet për të krijuar një strategji parandaluese. Burim infeksioni i lartë mbeten spitalet. Problemet e virusit në mushkëri dhe apeli për reflektimi nga strukturat shëndetësore në menaxhimin e situatës. Zbatimi i masave nga […]

Lexo më shumë

Alarmante/ Vazhdon rritja e të infektuarve nga Covid-19 në vend, ja sa raste u zbuluan sot

Alarmante/ Vazhdon rritja e të infektuarve nga Covid-19 në vend, ja sa raste u zbuluan sot

Publikuar më 12.07.2020
4 humbje jete dhe 83 raste të reja në 24 orët e fundit në ve...

4 humbje jete dhe 83 raste të reja në 24 orët e fundit në vendin tonë. Shqetësuese mbeten moshat e reja, ku në mesin e viktimave humbën betejën edhe dy  57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një pacient 75 vjeçar nga Durrësi dhe një paciente 81 vjeçare nga Tirana. Në 24 orët e fundit ka shtim të […]

Lexo më shumë

Maska me detyrim, ekspertët: Të sigurohet nga shteti, populli shqiptar nuk e përballon dot këtë shpenzim

Maska me detyrim, ekspertët: Të sigurohet nga shteti, populli shqiptar nuk e përballon dot këtë shpenzim

Publikuar më 10.07.2020
Vendosja e maskës me detyrim/ Ekspertët thonë për “Shekulli”...

Vendosja e maskës me detyrim/ Ekspertët thonë për “Shekulli”-n se vendimi është i vonuar. Tritan Shehu: Të sigurohet nga shteti, qytetarët nuk e përballojnë dot. Taulant Muka: Kujdes me përdorimin, duhet maskë profesionale, disa prej tyre rrisin infeksionin Enida Vërça Komiteti Teknik i Ekspertëve ka artikular vendosjen e maskës me detyrim nga popullata në ambiente […]

Lexo më shumë

Shifra rekord të prekurish dhe 2 viktima në 24 orët e fundit në vendin tonë

Shifra rekord të prekurish dhe 2 viktima në 24 orët e fundit në vendin tonë

Publikuar më 10.07.2020
90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar, ky është ...

90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar, ky është bilanci i 24 orëve të  fundit. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Gjatë 24 orëve […]

Lexo më shumë

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

Publikuar më 09.07.2020
Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denonco...

Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denoncon në gazetën “Shekulli”, se 320 mësues rrezikojnë mosmarrjen e pagave për dy muaji, si pasojë e një udhëzimi të ri nga MASR. Mësuesit: Rrezikojmë bukën e fëmijëve. Zyra Arsimore Vendore pa përgjigje Enida Vërça 320 mësues rrezikojnë të mos marrin pagën për muajin korrik-gusht në rrethin […]

Lexo më shumë